gemax.pl napisz do nas mapa witryny reklama
Rejestracja Logowanie rss
GPR.INFO.PL
Gemax
Aktualności
"Poznaliśmy nowych Mistrzów Polski Juniorów 2014"

4 stycznia 2014 roku to dzień juniorów bowlingowych w Polsce. W tym dniu w Toruniu, rozegrane zostały Indywidualne Mistrzostwa Juniorów 2014 w Polsce. Mistrzostwa podzielone zostały na 3 kategorie. Juniorzy do lat 14 do lat 19 oraz do lat 21.

Same Mistrzostwa przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze. Młodzi, polscy zawodnicy grali jak potrafili i tak oto znamy Mistrzów Polski 2014:

w kategorii do lat 14:

Seydak Julia oraz Śliwiński Jakub

w kategorii do lat 19:

Daraż Alicja oraz Ziółkowski Aleksander

w kategorii do lat 21:

Przyżycka Jagoda oraz Preus Patryk

Niewątpliwie jest to również sukces Toruńskiego Klubu Bowlingowego w ramach którego gra aż 4 Mistrzów Polski tzn. Mistrzowie Polski do lat 19 oraz 21. Można powiedzieć, iż gospodarze zawsze czują się najlepiej choć rywalizacja była jak najbardziej uczciwa i wyniki są całkowicie sprawiedliwe. Po zakończonych grach odbyło się wręczenie złotych medali i najlepsi mogli na podium wysłuchać naszego hymnu narodowego. Tak też można było by skończyć tą relację. Postanowiliśmy jednak przyjrzeć się bliżej przy okazji, całej sytuacji wokół polskich juniorów.

Niestety wyniki gier są bardzo mizerne. Jeśli w grach finałowych padają rezultaty od 109 do poniżej 200 a tylko jedna gra ma wynik 225 a są to Mistrzostwa Polski, to coś tu nie „gra”. Frekwencja prawie „zerowa”. W 40 milionowym kraju nie można nawet nazbierać 50 juniorów, kiedy turniej jest za darmo? Jakie mogą być tego przyczyny?

1.      Nie widać żadnej polityki Polskiego Związku w stosunku do pozyskiwania i organizowania działań dla najmłodszym. Brak profesjonalnego trenera, nawet reprezentacji Polski, brak szkoleń systemowych, brak dofinansowania gier dla młodych zawodników itp. W Polsce jest wiele kręgielni, co roku buduje się kilkadziesiąt. Na każdej z nich grają potencjalni zawodnicy. Nie ma to znaczenia czy są to kręgielnie profesjonalne czy rekreacyjne na początku. Wielu zaczynało na tzw. kręgielniach sznurowych. Nie wystarczy ogłosić terminu Mistrzostw Polski Juniorów i czekać aż przyjadą.

2.      Młodzi zawodnicy przyjeżdżają i grają. Ci najmłodsi nawet kulami z kręgielni i nawet w butach z kręgielni. Dlaczego się tak dzieje, iż w Mistrzostwach Polski dla normalnych zawodników są nagrody pieniężne. Tu Związek nie oszczędza i wypłaca pieniężne nagrody w tysiącach złotych. Medale i puchary również są. Czy to nie jest jakieś nieporozumienie. W Mistrzostwach Polski Juniorów każdy uczestnik a co najmniej Ci na podium, powinni dostać nagrody rzeczowe. Kulę lub buty lub inne, aby mieli coś własnego i mogli grać. To właśnie oni powinni dostawać nagrody aby zachęcać ich do dalszego grania a szczególnie zwycięzców ( oczywiście tylko rzeczowe).

3.      Dlaczego odmawia się młodym zawodnikom wyjazdu na imprezy międzynarodowe. W 2012 roku do Wiednia na Mistrzostwa nie pojechała reprezentacja juniorów kobiet. Dlaczego? Dlatego, iż nie było pełnego składu 6-osobowego i szkoda było pieniędzy na wysłanie niepełnego składu. ( Były jednak reprezentacje innych krajów w niepełnym składzie). To jakieś nieporozumienie. Następnie na Mistrzostwa do USA pojechała cała 12 osobowa reprezentacja, gdzie koszty były tak wysokie, iż zawodnicy musieli nawet dopłacać z własnej kieszeni. Jak widzieliśmy po wynikach, to był to raczej wyjazd urlopowy. Miejsca naszych zawodników trzeba było szukać od końca tabeli. Czy to nie jest marnotrawienie pieniędzy ? Trzeba jednak uczciwie dodać, iż na Mistrzostwach w USA niektórzy zawodnicy zagrali dobrze i nie możemy się ich wstydzić. Kto to był? To nasi najmłodsi zawodnicy w reprezentacji, prawie juniorzy. Jaki z tego wniosek. Na młodych zawodnikach się oszczędza a to właśnie oni zajmują najwyższe miejsca w międzynarodowej rywalizacji.

W tym roku reprezentacja Polski Juniorów powinna pojechać na Mistrzostwa do Danii. Niestety również reprezentacja kobiet ma jechać najpierw na Mistrzostwa do Berlina a następnie reprezentacja mężczyzn polecieć do Abu Dabi. To bardzo kosztowne wyjazdy. Czy tym razem ponownie nasi juniorzy nie pojadą w komplecie aby zacząć ocierać się o świat bowlingu i aby w przyszłości zmierzyć się z najlepszymi? Ostatnio Związek zbiera duże pieniądze na turniejach Mistrzowskich, gdzie starty kosztują ponad 100 złotych a frekwencja dopisuje. Miejmy nadzieję, iż wystarczy pieniędzy na naszą przyszłość czyli juniorów i pojadą zagrać w Mistrzostwach a dopiero jak starczy pieniędzy pojadą pozostałe reprezentacje na swoje sportowe wycieczki do ciepłych krajów.

Od czerwca 2013 mamy nowo wybrany Zarząd SBS, jest również wielu nowych członków różnych komisji. Byłoby super, gdyby postawili na najmłodszych. Może i trzeba 2-4 lat aby młodzi zaczęli walczyć na minimum europejskim poziomie. Trzeba dać im tylko szansę i ich wspierać to oni są polską przyszłością na torach bowlingowych.

W powyższym artykule nie używaliśmy Nazwisk, ponieważ jest on w sprawie i próbą zastanowienia się nad sytuacją a nie próbą rozliczania konkretnych osób. Mamy nadzieję, iż będzie sygnałem do przemyśleń co zrobić aby za kilka lat nasi reprezentacji dostawali się do finałów a nie kończyli gry wyłącznie w eliminacjach na arenie międzynarodowej. 


DATA PUBLIKACJI: 2014-01-06 » Posostałe aktualności
projekt i wykonanie BerMar multimedia
Strona poświęcona profesjonalnym turniejom bowlingowym. Tutaj znajdziecie wszelkie informacje związane z uczestnikami, wynikami i przebiegiem rozgrywek.
info@infobowling.pl
+48 757326565