Przychodząc do kręgielni , szczególnie pierwszy raz , czujemy się lekko zagubieni i nie bardzo wiemy „jak się poruszać”. Postaram się przybliżyć wszystkie najważniejsze aspekty, omówić rzeczy , które „ nas otaczają” w kręgielni.
Pierwsza sprawa to buty, które musimy zmienić. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ są to buty ze specjalną skórzaną podeszwą chroniącą parkiet przed starciem oraz nasze kolana przed nadmiernymi obciążeniami. Dzięki nim jesteśmy w stanie zrobić tzw. Ślizg ( ang. Slide) na końcu naszego rzutu. Pamiętaj-zmiana butów jest konieczna.
Powinniśmy wybrać dla siebie kulę , która nie będzie nam przeszkadzać w grze .Kula powinna pomagać , dlatego wybór odpowiedniej kuli jest bardzo ważny. Na kulach znajdują się cyfry oznaczające ich wagę, ale UWAGA – jest to waga w funtach. 1 funt to około 0,45 kg.
Teraz należy wybrać kulę z odpowiednimi otworami, lecz zanim to zrobisz musisz wiedzieć jak prawidłowo ją chwycić. Kulę chwytamy wkładając do otworów cały kciuk oraz palce środkowy i serdeczny. Palce wkładamy do „DRUGIEJ” kostki. Ważne jest , żeby otwory były jak najbardziej dopasowane oraz w odległości takiej, która umożliwia pewny chwyt i trzymanie kuli.
Dzięki temu, że w otworach znajdują się kciuk, palec środkowy i serdeczny – kula położona jest na środku naszej ręki. Podczas swingu (wymachu) środek ciężkości kuli znajduje się bezpośrednio na środku dłoni, co pomaga nam trafić do celu. Jeżeli trzymalibyśmy kulę nieprawidłowo to bardzo często ciężar kuli powodowałby przekręcanie dłoni i w konsekwencji niecelny rzut. Dzięki prawidłowemu uchwytowi odczuwalny ciężar kuli jest zdecydowanie mniejszy.
Przebraliśmy buty, dobraliśmy odpowiednią kulę dla siebie. Nadszedł czas na grę. Jest jeszcze kilka rzeczy, które powinniśmy wiedzieć zanim przystąpimy do zabawy. Przede wszystkim, żeby dobrze się bawić powinniśmy znać zasady bezpieczeństwa, w kręgielni „czyha” parę niebezpiecznych miejsc, których powinniśmy unikać.
Pierwsze takie miejsce to LINIA FAULU , której nie możemy przekraczać. Profesjonalne kręgielnie posiadają maszyny do konserwacji torów. Nakładają one na tor OLEJ , który zabezpiecza powierzchnię toru przed starciem. Kula rzucona przez gracza na tor dotykając go, powoduje tarcie. Powierzchnia kuli i toru trą o siebie wywołując olbrzymią temperaturę. Gdyby nie nakładano specjalnego oleju , na torach pojawiły by się wypalone dziury w miejscach gdzie kula spada na tor. Dlatego należy uważać aby nie przekraczać linii faulu , ponieważ grozi to poślizgnięciem się i nieprzyjemnym upadkiem.
Kolejnym dość niebezpiecznym miejscem jest podajnik z kulami. Kule , które wracają po rzucie, mogą uderzyć zawodnika w rękę jeżeli nie zachowa ostrożności i chwyci kulę nieodpowiednio.
Jeżeli będziesz przestrzegać tych wszystkich zasad to gra będzie sprawiać przyjemność i z pewnością wyniki będą bardziej satysfakcjonujące.
Zapraszam do lektury następnych materiałów , w których poruszę tematy punktacji oraz podstawowych zasad trafiania w kręgle wykorzystując dostępne na torach punkty orientacyjne.